انواع وبلاگ (قسمت اول)

پيش گفتار: از آن جايی  که از طرف سايت واژه نامه وبستر، کلمه بلاگ به عنوان برترين کلمه سال 2004 انتخاب شده است. و از آن جايی که هنوز در ايران بر روی وبلاگ و وبلاگ نويسی تحقيقات جامع و علمی صورت نگرفته است و از طرفی هرروز تعداد کساني که از بابا ننه شان قهر کرده و به دنيای اينترنت روی می آورند درحال افزايش می باشد. و از همان جايی که ما (رضا و بهروز، بهروز و رضا) حيفمان می آيد اينهمه اطلاعات داشته باشيم و به بقیه ندهيم تا حالش را ببرند و از آن جايی که اگر يک کلمه بيشتر بگوييم از کجا، جنابعالی کفرتان درآمده و با کيبورد بر فرقمان خواهيد کوبيد، يکراست می رويم به سراغ تعريف و دسته بندی انواع وبلاگ در ايران:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

(قسمت اول)

1) وبلاگ: با وجود کثرت استفاده از اين لغت، زبان شناسان هنوز به درستی ريشه اصلی آن را نمی دانند. يکی از مشهورترين نظريات در اين زمينه، اصل کلمه وبلاگ را وبلاک می داند: وب + لاک ( لاک: وسيله آرايشی  که امروز بر ناخن مالند و فردا با استن پاک کنند. انواع: جگر زليخا، فرنچ مانيکور، برق برقی!)

راويان دليل استفاده از اين کلمه را جلب توجه افراد به وسيله وب می دانند. دراين صورت به نظرميرسد با رواج روزافزون کميت و کيفيت وسايل و لوازم آرايشی بايد به دنبال جايگزينی برای کلمه وبلاگ يا همان وبلاک بود. (پیشنهاد: وب ریمل، وب رژ، وب مش، وب اکستنشن...)

 

2) دقلاگ: صاحبان اين نوع وبلاگها عمدتا  شما را دق می دهند تا بلاگشان را آپلود کنند. فاصله بين نوشتن هر پست از ين وبلاگها، کسری از سال نوری است. اين افراد عموما با ذوق و شوق فراوان اقدام به تاسيس وبلاگ کرده اند و حالا مرده اند! يا اينکه تو رودروايسی گير کرده و گهگاهی در آن افاضات می فرمايند. از آنجايی که اکثر اين افراد بالاخره بی خيال اين کار می شوند و می روند دنبال کار و زندگيشان، آنان را ول لاگ نويس نيز می گويند. 

 

3) نی نی لاگ: در گويش گيلکی به آن وبزاک می گويند (زاک= بچه). وبلاگهايی که مجموع سن نويسندگان و خوانندگانشان روی هم دورقمی نمی شود. نويسندگان آن عموما به جهت دسترسی سهل الوصول به ارتباطات الکترونيک، بدون گذراندن دوره دفترچه خاطرات نويسی در دوران راهنمايی و دبيرستان به وبلاگ نويسی روی آورده اند. ايضا به وبلاگهای تازه تاسيس هم گفته می شود.

 

ادامه دارد...

 

/ 25 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
vahid

N۳۵۳۰ سلام دهل آقا!فکر کنم مال من نوع دومی باشه با اين تفاوت که تا تو رو خفه نکنم نمی ميرم!

دوست مجرد

اگه با مثال بگین باحالتره ها!

انفرادي 14

سلام. کلی کامنت گذاشتم .. ولی از بين رفت ... تازه آفهامم که نمی رسه ... اين چه زندگيه ؟ (گریه فراوان) .... تو دسته بنديتون زرلاگ رو هم اضافه کنيد که مخفف زرزرلاگ است. (دور از جون بلاگ شما) . من مرده اين همه اطلاعات بلاگتون هستم. توروخدا اينقدر اطلاعات نديد... راستی برای يکشنبه قرار گذاشتم. ساعت ۸ . خوبه؟ ... خبرم کنيد .

آزاده

سلام. بابا دسته بندی... دسته بندی جالبی بود. منتظر بقيه اش هستم. اينو هم بنويسيد که بعضی وبلاگ ها در طی دوران ممکن است از دسته ای به دسته ديگر بروند.

farzaneh

سلام ار اين تاريخچه ممنونم راستی اين تاريخچه قبل از ميلاد وبلاگ بود يا بعد و ۱ سوال ديگه وبلاگ شما از کدوم نوعش هست پيش ما هم بيا

nader

سلام...واقعا که...دسته شما درد نکنه ايناکه همش آدم ضايع کنه يدونه خوب هم مينوشتين که ما بکيم از اون دستهايم...پس من الان چی کار کنم؟؟؟بگم جزو مدوم دستم؟؟؟ولی وبلاگ شما خوداييش يه دسته جداست...الان نميگم ضايست بعدا بيا بهت بگم...دانگهدار

باربی

نق لاگو نگفتی .... اونهايی که دائم توی بلاگشون از دست طرفشون نق ميزنند ....!!!! :) ... خيلی بامزه بود کلی استفاده کرديم راستی ميشه وسط پستهاتون بازم از اصطلاحات گيلکی با حال به ما هم ياد بدی ... منکه استقبال ميکنم

باربی

مرسی سرعت عمل آقا رضا !!!!!!!!!!!!!!! ولی يه کمی زود خوندی چون خاطره ام را تازه بهش اضافه کردم !!! راستی خوبه که احساس عاقل شدن ميکنی همون احساس منه ولی از نگاه مثبتش.

setareh

سلام. بخدا مجبور نيستين طنز بنويسيناااااااااااااا

امیر امیری

افزایش 10 برابری آمار و ترافیک وب.رایگان ما به طور تضمينی يک ميليون نفر بيننده رايگان به سايت يا وبلاگ شما ارسال ميکنيمhttp://amiramiri.mahblog.com/#.#.