دوباره انواع وبلاگ (قسمت اول)

پاییز که بیاید دوهل سه ساله می شود. تولد دوهل با مطلبی بود به نام "انواع وبلاگ" که سه پست طول کشید و با استقبال خوبی که از آن شد برای ادامه دلگرممان کرد. حالا هم که پنجمین سالگرد تولد وبلاگ های فارسی است، گفتیم بد نیست دوباره بگذاریمش.

پيش گفتار: از آن جايی  که از طرف سايت واژه نامه وبستر، کلمه بلاگ به عنوان برترين کلمه سال 2004 انتخاب شده است. و از آن جايی که هنوز در ايران بر روی وبلاگ و وبلاگ نويسی تحقيقات جامع و علمی صورت نگرفته است و از طرفی هرروز تعداد کساني که از بابا ننه شان قهر کرده و به دنيای اينترنت روی می آورند درحال افزايش می باشد. و از همان جايی که ما (رضا و بهروز، بهروز و رضا) حيفمان می آيد اينهمه اطلاعات داشته باشيم و به بقپه ندهيم تا حالش را ببرند و از آن جايی که اگر يک کلمه بيشتر بگوييم از کجا، جنابعالی کفرتان درآمده و با کيبورد بر فرقمان خواهيد کوبيد، يکراست می رويم به سراغ تعريف و دسته بندی انواع وبلاگ در ايران:

(قسمت اول)

1) وبلاگ: با وجود کثرت استفاده از اين لغت، زبان شناسان هنوز به درستی ريشه اصلی آن را نمی دانند. يکی از مشهورترين نظريات در اين زمينه، اصل کلمه وبلاگ را وبلاک می داند: وب + لاک ( لاک: وسيله آرايشی  که امروز بر ناخن مالند و فردا با استن پاک کنند. انواع: جگر زليخا، فرنچ مانيکور، برق برقی!)

راويان دليل استفاده از اين کلمه را جلب توجه افراد به وسيله وب می دانند. دراين صورت به نظرميرسد با رواج روزافزون کميت و کيفيت وسايل و لوازم آرايشی بايد به دنبال جايگزينی برای کلمه وبلاگ يا همان وبلاک بود. (پیشنهاد: وب ریمل، وب رژ، وب مش، وب اکستنشن...)

2) دقلاگ: صاحبان اين نوع وبلاگها عمدتا  شما را دق می دهند تا بلاگشان را آپلود کنند. فاصله بين نوشتن هر پست از ين وبلاگها، کسری از سال نوری است. اين افراد عموما با ذوق و شوق فراوان اقدام به تاسيس وبلاگ کرده اند و حالا مرده اند! يا اينکه تو رودروايسی گير کرده و گهگاهی در آن افاضات می فرمايند. از آنجايی که اکثر اين افراد بالاخره بی خيال اين کار می شوند و می روند دنبال کار و زندگيشان، آنان را ول لاگ نويس نيز می گويند. 

3) نی نی لاگ: در گويش گيلکی به آن وبزاک می گويند (زاک= بچه). وبلاگهايی که مجموع سن نويسندگان و خوانندگانشان روی هم دورقمی نمی شود. نويسندگان آن عموما به جهت دسترسی سهل الوصول به ارتباطات الکترونيک، بدون گذراندن دوره دفترچه خاطرات نويسی در دوران راهنمايی و دبيرستان به وبلاگ نويسی روی آورده اند. ايضا به وبلاگهای تازه تاسيس هم گفته می شود.

4) وبلاس: لاس زدن با وب را گويند. حاصل تاسيس مراکز اتصال کوتاه بين ورودی ها و خروجی های مغز افرادی که مستقيما هرچه به ذهنشان می رسد را بدون کمترين تامل بر روی وب انتقال می دهند. سابقه تاريخی اين نوع وبلاگ به ديوارنويسی توالت های عمومی برمی گردد. اين افراد توانايی بيش از سه بار آپلود در روز را دارند. شکلکهای جينگيل مينگيل، آهنگهای درپيت و لينکهای بيشمار از مشخصات اين وبلاگهاست. قرص استامينوفن و در موارد حادتر دِيازپام پس از استعمال توصيه می شود. آنرا ورلاگ، زرلاگ و شرلاگ هم می گويند.

5) چيزلاگ(!): صاحبان اين وبلاگها با سعی و کوشش فراوان به شيوه فرويد مرحوم اقدام به اصلاح اجتماعی می کنندو با انتشار مطالب و تصاوير اون جوری شما را يه جوری می کنند!  اين که برخی از اين وبلاگها جزو پربيننده ترین وبلاگها هستند، فقط و فقط به نيت خير صاحبانشان در اصلاح جامعه و آموزش مسائل ضروری زندگی برميگردد و لا غير (بترکه چشم حسود! ما که عقده ای نيستيم!)

اين وبلاگها صرفا به دليل جنبه پايين سرويس دهندگان  وبلاگها و ايضا نديدبديد بودن برخیافراد ظاهربین به سرعت فيلتر می شوند. هيزلاگ و هاتلاگ از اسامی ديگر اين وبلاگهاست.

6) وب داگ: صاحبان اين وبلاگها با همه دعوا دارند و به همه چيز گير می دهند. ايرادهای بنی اسرائيلی و ارائه راهکارهای فوق مدرن در همه زمينه ها در اين وبلاگها، نقدنويسی سياسی و اجتماعی را با تحول بزرگی مواجه ساخته است. گوشت، استخوان، کله پاچه، پاچه و پارچ از واژه های مورد علاقه اين افراد است. ثبت کامنتهای توی ذوق زن نيز از مهارتهای تخصصی صاحبان اين وبلاگهاست. اين وبلاگها را وب شاک و وب قاط نيز ناميده اند.

ادامه دارد...

پیام اخلاقی: نتایج کنکور هم که اعلام شد. کاش میشد یک روز نتایج کنکور دل آدمها رو هم اعلام کنند. تصمیم گرفتن و انتخاب آنقدرها هم سخت نیست. یعنی می شود کسی قبول نشده باشد؟!

اسه مس (پیام غیراخلاقی سابق): به یارو میگن اسم مادر امام زمان چی بود؟ میگه اگه پایین شهره، ننه حجت. اگه وسط شهره مادر مهدی. اگه بالای شهره، خانوم عسگری!

/ 43 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هديه

درود.زيبا بود زيبا بود و زيبا بود .ميدونی چند وقت بود که چشم دلش يه همچين متنی ميخواست شاد شد (حس آميزی رو داشتی )......در ضمن چيزی که غريبه نه چرا ميخواد نه نياز به توجيه داره .ممنون از لطفت . شاد و موفق باشی بدرود

سلام خيلی قشنگ بود موفق باشی ...

بي تا

سلام من چرا رفتم پاييين کامنت گذاشتم؟؟؟؟؟؟؟ ديدم همه از نرگس نوشتناااااااااااااااا ببخشين ما اپيم بياين منتظريماااااااااااااااااااا اااااااااااااااا راستی مينا هم اومده اينجا؟؟؟؟؟؟ ما همه جا ميريم ديگه چه ميشه کرد. چقد حرف ميزنم بابا پاشين بياين ديگه مواظب افکارت باش آنها تبديل به کلمات مي شوند. مواظب کلماتت باش آنها اعمالت

mitra

سلام .وبلاگ منم اون طور که تو می گی ني نی لاگ اما تو اينو نفهميدی . هيچ کس ديگه ام نفهميد .چون صاحبش نی نی هست اما نوشته هاش نی نی گونه نيست

طيبه

ايشالا ۱۲۰ سال بنويسيد

فائزه

چقدر عجله داريد واسه تولد ... فکر ميکنم بايد که سورپريز عالی داشته باشيد که اينقدر عجله داريد درسته؟

Leila

خوب... خوبه من اسم وبلاگ خودمو پيدا کردم ... دق لاگ يا ول لاگ نويس خيلی جالب بود من تقريبا با اکثر این وبلاگها سر و کار داشتم... خیلی کارتون درسته ها ... این کاره اید اصلاْ ...

مردم ایران سلام

خداحافظ ماه پروردگار الرحمن الراحمین خداحافظ ماه لحظه های افطار و سحر خداحافظ ماه نعمت و رحمت و برکت خداحافظ ماه شب های نورانی قدر . . .